: 1698
1402/12/28
نقد و بررسی فیلم‌های اکران نوروزی 1403 + عنوان همه فیلم‌های در حال اکران
نقد و بررسی فیلم‌های اکران نوروزی 1403 + عنوان همه فیلم‌های در حال اکران

برنامه اکران نوروزی، یکی از طلایی‌ترین فرصت‌های اکران درسینمای ایران است. بسیاری از فیلم‌های چهل و دومین جشنواره‌ی فیلم فجر برای قرارگیری در این برنامه تلاش کردند و از میان 33 فیلم حاضر در جشنواره فجر، 7 فیلم در برنامه اکران نوروز 1403 جای گرفت. مجموع فیلم‌هایی که تا لحظه‌ی تنظیم این خبر در اکران هستند و در سال جدید هم حتی برای چند روز، روی پرده باقی خواهند ماند عبارتند از: «تمساح خونی»، «بی بدن»، «پرویزخان»، «آپاراتچی»، «نوروز»، «ایلیا در جستجوی قهرمان»، «مسافری از گانورا»، «هتل»، «روشن»، «ویلای ساحلی»، «نارگیل 2»، «هاوایی»، «ورود و خروج ممنوع»، «بچه‌زرنگ» و «فسیل».

مجله میدان آزادی: پس از پایان جشنواره‌ی فجر، بسیاری از مخاطبان سینما که در بهمن‌ماه فرصتی برای تماشای جدیدترین فیلم‌های سینمای ایران نداشتند به انتظار اکران بهترین‌های این جشنواره در طول سال می‌نشینند. مجله میدان آزادی علاوه بر نقد و بررسی مهمترین آثار این جشنواره در پرونده «پرواز بر فراز آشیانه سیمرغ»، در این خبر، اولین بسته‌ی اکران سینما بعد از چهل و دومین جشنواره فیلم فجر در نوروز را در ادامه معرفی خواهد کرد:

 

به گزارش مجله میدان آزادی، پس از برگزاری و اتمام چهل و دومین جشنواره فیلم فجر، چانه‌زنی‌ها برای قرار گرفتن در لیست اکران نوروزی –به عنوان یکی از طلایی‌ترین فرصت‌های اکران، از سوی تهیه‌کنندگان فیلم‌های اکران شده در جشنواره‌ی فیلم فجر آغاز شد.  ثمره‌ی این تلاش‌ها دوم اسفند ماه به بار نشست و فیلم‌های «تمساح خونی»، «آسمان غرب»، «بی بدن»، «پرویزخان»، «آپاراتچی»، «نوروز» و «ایلیا در جستجوی قهرمان» به عنوان ترکیب اکران نوروزی اعلام شده بودند.

شورای صنفی نمایش پیرو سی و هفتمین جلسه‌ی این شورا که یکشنبه ۱۳ اسفند در سازمان سینمایی برگزار شد اعلام کرد: «پس از بررسی درخواست‌ها و موارد مطرح شده، مقرر شد طبق سنوات گذشته هرکدام از صاحبان آثار و پخش کنندگان فیلم‌های نوروزی در صورت تمایل می‌توانند برای اکران زودتر از موعد اعلام شده اقدام و اکران خود را از چهارشنبه ۱۶ اسفند در سینماهای سراسر کشور آغاز کنند».

به این ترتیب از میان فیلم‌های جشنواره‌ی فجر امسال، «تمساح خونی» با یک هفته اختلاف، زودتر از باقی رقبایش در شانزدهم اسفند اکران شد و رکورد فروش روز دوم اکران در سینمای ایران را با فروش ٢ میلیارد و ٧٣٠ میلیون تومان شکست.

دیگر فیلم‌های اکران نوروزی، 5 فیلم «نوروز»، «پرویز خان»، ‌«بی‌بدن»، «ایلیا جستجوی قهرمان» و «آپاراتچی» هستند که یک هفاه پس از تمساح خونی در دهه‌ی سوم اسفند روی پرده رفتند و در نوروز  پذیرای مخاطبین هستند. در این میان فیلم «آسمان غرب» که در لیست اکران نوروزی اعلام شده بود، تنها فیلم از بسته‌ی نوروز است که هنوز به پرده‌ی سینماها نرسیده است.

اکران دوم عید نوروز با توجه به شرایط فروش و کف فروش فیلم‌ها تعیین خواهد شد و چنانچه فیلمی طی مدت زمان مشخص شده حد نصاب لازم در جذب مخاطب را نداشته باشد مطابق با آیین‌نامه تصمیم‌گیری خواهد شد و تا سقف ۴ فیلم جدید همزمان با عید سعید فطر روی پرده خواهند رفت. 

مجموع فیلم‌هایی که تا لحظه‌ی تنظیم این خبر در اکران هستند و در سال جدید هم حتی برای چند روز، روی پرده باقی خواهند ماند عبارتند از: «تمساح خونی»، «بی بدن»، «پرویزخان»، «آپاراتچی»، «نوروز»، «ایلیا در جستجوی قهرمان»، «بچه‌زرنگ»، «مسافری از گانورا»، «هتل»، «روشن»، «ویلای ساحلی»، «نارگیل 2»، «هاوایی»، «ورود و خروج ممنوع» و «فسیل».

در ادامه نقدهای برخی از این آثار خواهد آمد و در آینده این صفحه با مطالب و نقدهای تازه‎‌تری درباره دیگر آثار اکران نوروزی به‌روز خواهد شد.

11 نقد مکتوب یا تصویری تحریریه مجله میدان آزادی را درباره 7 فیلم از فیلم‌های اکران نوروزی ببینید:

 

تمساح خونی

1. ویدئو: نقد و بررسی فیلم «تمساح خونی» ساخته «جواد عزتی»

2. ریویو: نقد و نظری به فیلم «تمساح خونی» ساخته «جواد عزتی»


پرویزخان

3. ریویو: نقد و نظری به فیلم «پرویز خان» ساخته «علی ثقفی»

4. ویدئو: نقد و بررسی فیلم «پرویز خان»، ساخته «علی ثقفی»
 

بی‌بدن

5. ریویو: نقد و نظری به فیلم «بی‌بدن»، ساخته «مرتضی علیزاده»

6. ویدئو: نقد و بررسی فیلم «بی‌بدن»، ساخته «مرتضی علی‌زاده»
 

نوروز

7. ریویو: نقد و نظری به فیلم «نوروز» ساخته «سهیل موفق»
 

آسمان غرب

8. ریویو: نقد و نظری به فیلم «آسمان غرب» ساخته «محمد عسکری»
 

آپاراتچی

9. ریویو: نقد و نظری به فیلم «آپاراتچی» ساخته «قربانعلی طاهرفر»
 

 بچه‌زرنگ

10. ریویو: نقد و بررسی انیمیشن «بچه زرنگ» ساخته «هادی محمدیان»

11. ویدئو: نقد و بررسی انیمیشن «بچه زرنگ» ساخته «هادی محمدیان»

 

https://azadisq.com/mag/ID/1698
حق انتشار محفوظ است © میدان آزادی