پنجشنبه 03 خرداد 1403 / خواندن: 14 دقیقه
هم‌صدا با سوگ مردم ایران

گزارش: واکنش چهره‌های هنری به سوگ رئیس جمهور

از روز اعلام خبر مفقود شدن بالگرد رئیس جمهور ایران تا صبح دوشنبه که شهادت آنان قطعی شد و تا روز تشییع، هنوز و همچنان به هنرمندانی که به این خبر تلخ واکنش نشان دادند افزوده می‌شود. داوود میرباقری، ابراهیم حاتمی‌کیا، پوران درخشنده، سیدرضا میرکریمی، هادی مقدم‌دوست، داریوش ارجمند، محمد معتمدی، محمد فیلی، نفیسه روشن، بهنوش بختیاری، رضا رویگری و... از جمله هنرمندانی هستند که به این رویداد واکنش نشان دادند.

5
گزارش: واکنش چهره‌های هنری به سوگ رئیس جمهور

مجله میدان آزادی: هنوز مردم ایران در بهت و حیرت از دست دادن رئیس‌جمهور فقیدشان عزادارند. در این میان همراهی اهالی هنر و ابراز همدردی با مردم ایران علاوه بر نشان دادن جدا نبودن آنان از مردم، تسکینی بر درد آنان خواهد بود. در ادامه  گزارشی خواهید خواند از این واکنش‌ها که به همت خانم «حنانه شکیبا» گردآوری شده است؛ باید اضافه کنیم که این گزارش به مرور تکمیل خواهد شد:


آخرین دیدار رئیس جمهور -سیدابراهیم رئیسی- با هنرمندان در اسفند ۱۴۰۲  با حضور علی نصیریان، داریوش ارجمند، شاهین فرهت و ...

از روز اعلام خبر مفقود شدن بالگرد رئیس جمهور ایران تا صبح دوشنبه که شهادت آنان قطعی شد و تا روز تشییع، هنوز و همچنان به هنرمندانی که به این خبر تلخ واکنش نشان دادند افزوده می‌شود.

ابراهیم حاتمی‌کیا کارگردان سرشناس و مهم ایران در واکنش به این حادثه با انتشار یادداشتی در روز 31 اردیبهشت در رسانه‌ها، با مردم و همراه مردم ابراز همدردی کرد:

«هوالمحبوب
در آخرین روز اردیبهشت‌ماه، با انتشار خبر شهادت آیت‌الله رئیسی و هیات همراه دلمان لرزید و بُهت زده شدیم. امروز یکی از تلخ‌ترین حوادث تاریخ این سرزمین را دیدیم و با خود زمزمه کردیم «انا للّه و انا الیه راجعون»
این حادثه دلخراش، تلخ و هولناک را تسلیت می‌گویم. امید است این مقطع حساس با آرامش و اتحاد در راستای منافع و مصلحت ایران عزیز به دور از اختلاف‌های سیاسی و جناحی سپری شود.
خداوند در سالروز ولادت امام رضا (ع) خادمش را با امام هشتم محشور کند.»


دیدار ابراهیم حاتمی کیا با سید ابراهیم رئیسی

سید محمدداوود میرباقری دیگر کارگردان سرشناس و هنرمند بزرگ ایرانی نیز شامگاه دوشنبه ۳۱ اردیبهشت در پیامی که در اختیار رسانه‌ها گذاشت، نوشت:

« انا لله و انا الیه راجعون؛ خبر درگذشت شهادت‌گونه رییس جمهور و همراهان عزیز او تاثر عمیقی در قلوب یکایک همکارانم در پروژه سریال سلمان فارسی به وجود آورد درحالی که امید داشتیم یکی از بینندگان آن باشد.
نگاه فرهنگی آیت‌الله رئیسی و مساعدت‌های دولت ایشان، تاثیر زیادی در حرکت رو به جلوی کاروان سلمان فارسی داشت.
از خداوند بزرگ همنشینی این سید بزرگوار با حضرت سلمان مسالت کرده و به نمایندگی از پروژه، این فقدان را تسلیت و تعزیت می گویم.»

 

هادی مقدم‌دوست کارگردان سینما و تلویزیون نیز در متنی که در اختیار رسانه‌ها قرار داد، آورده است:

«از دست دادن آقای رییسی و همراهان ایشان در مسیر سفر کاری عمیقأ جای تسلیت دارد اما «شهادت» آقای رییسی و همراهان باز هم - مثل شهادت و یاد همه شهدا - برای همه مردمان روزی‌رسان و متذکر مرگ و «شهادت» است.

برای انسان، مرگ - چه بخواهیم و چه هر کوششی کنیم که دیرتر رخ بدهد و نخواهیم - سر خواهد رسید. این حرف بسیار بدیهی‌ست، کسی توان انکارش را ندارد اما موضوع انکار نیست، موضوع غفلت است؛ غفلتی که نتیجه گول خوردن از دنیا و نه زندگی‌ست.»

زندگی احترام ویژه دارد اما فریب و حب دنیا حتی مجال زندگی را هم می‌گیرد. آنکه نگاهش واقع‌بین باشد مرگ را نه تنها از قلم نمی‌اندازد که به آن نگاه ویژه «پیدا» می‌کند، یعنی چیزی را که هست پیدا می‌کند، بالاترین نگاه ویژه به مرگ جز «شهادت» نیست که در آن نه تردید است، نه خوف و حزن و یأس، یعنی مرگ در راه حق و حقیقت. این شکل از دنیا رفتن فرق دارد با «مُردن...»

شهید تا لحظه آخر نه برای خودش و منیت‌هایش و دنیا بلکه در راه حق به خلق و خلایق خدمت می‌کند، کوشش می‌کند.

شهید زنده بوده و کوشش و زندگی می‌کرده. زندگی می‌کرده چون به دنبال رسیدن به شهادت بوده. او در حال تلاش برای شهادت ناچار و مشتاق به زندگی بوده. شهید از همین رو مصداق زنده و شهادت عین زندگی بخشی‌ست ... شهدایی که در تاریخ شناختیم و در طول عمر دیدیم همه تا لحظه آخر به حقیقت زندگی کردند در حین کار بودند... شهدا تا لحظه آخر باید زندگی را انباشته از تلاش و خدمت می‌کردند، وگرنه کجا به آنها شهادت داده می‌شد؟ کسوت هم فرقی نمی‌کند چه یک تک تیرانداز ساده، چه یک تخریب‌چی، چه پزشک، چه معلم، چه سردار، چه رییس‌جمهور... تن را در راه حق به خدمت دادند تا شهادت گرفتند.»

 

پوران درخشنده، فیلمنامه‌نویس، کارگردان و تهیه‌کننده سرشناس سینما نیز دربارۀ این حادثه گفت: «حادثه‌ای که برای رئیس‌جمهور اتفاق افتاد بسیار هولناک بود و همه را در شوک فرو برد. از شهادت شان متاثر شدم. شرایط پیش آمده اصلا خوب نیست. این اتفاق تاثیرات روحی زیادی روی افراد خواهد گذاشت. بابت این فاجعه متاسف و متاثر هستم. سال‌های گذشته حوادث تلخی رخ داده که طی آن حوادث، ما برخی مسئولین را از دست داده‌ایم؛ اما این رخداد تلخ، ما را در بهت فرو برد. باورش سخت است. چگونه ممکن است بالگردی که رئیس‌جمهور کشور را منتقل می‌کند، ایمنی لازم را نداشته باشد. باید این سوال را مطرح کرد که کدام کم‌کاری باعث چنین فاجعه‌‌ای برای کشور شده است. به هر حال بسیار متاسفم.»

 

سیدرضا میرکریمی نویسنده و کارگردان مشهور نیز دربارۀ حادثه سقوط بالگرد در گفتگو با رسانه‌ها گفت: «خبر تلخی بود. فارغ از اینکه چه دیدگاه سیاسی داشته باشید، به‌عنوان یک ایرانی‌‌ اینکه تعدادی از مسئولان طراز اول کشور در مسیر انجام وظیفه به این شکل جان خودشان را از دست بدهند، دلخراش است. من هم مثل بسیاری از مردم دیشب را نخوابیدم و پیگیر اخبار بودم و امیدوار بودم که این سانحه هولناک با خبری خوش به انتها برسد، ولی تقدیر الهی چیز دیگری بود و باید تسلیم شد.
باید از صمیم قلب آرزوی رحمت الهی و صبر برای همه عزیزان سفر کرده و بازماندگان محترم‌شان داشته باشیم، در این روز که متعلق به امام خاص ایرانیان، امام رضا(ع) است، خوب است همه کسانی که دل در گرو این سرزمین داریم با هم برای سربلندی ایران عزیز تلاش و دعا کنیم.»

 

برخی از هنرمندان نیز در گفتگو با رسانه‌ها از همدردی با غم مردم ایران گفتند:

فرهاد قائمیان بازیگر سرشناس در این‌باره گفت: «از شب گذشته تا به امروز یک‌لحظه خوابم نبرده است. به سهم خودم به همه ملت ایران و مقام معظم رهبری این ضایعه ناگوار را تسلیت عرض می‌کنم و برای خانواده سید بزرگوار آیت‌الله رئیسی آرزوی صبوری می‌کنم. در حال حاضر اصلاً چیزی نمی‌توانم بگویم و برای همه بازماندگان این حادثه آرزوی صبر می‌کنم که داغ بزرگی را تحمل می‌کنند.»

 

رضا رویگری خواننده و بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون، ضمن حضور در مراسم روز تشییع شهدا با وجود کسالت و بیماری گفت: «رئیس‌جمهور بسیار برای هنرمندان تلاش کردند. حادثه خوبی نبود. در دوره‌ای که ایشان رئیس‌جمهور بودند، بیش از همیشه احساس کردم که برای رفاه هنرمندان کار می‌کنند.
امیدوارم دیگر در مملکت از این اتفاقات شاهد نباشیم.»

 

محمود پاک‌نیت بازیگر مشهور هم اعلام کرد: «رئیس‌جمهوری پرتلاش و پرکار را از دست دادیم، زمانی که سرپرست خانواده یا مسئول یک کشور از دست برود، تمام خانواده به هم می‌ریزد. رئیس جمهور نیز حکم پدر خانواده و جامعه را داشتند؛ چراکه جامعه و کشور بخش بزرگتر خانواده محسوب می‌شود و امروز پدر خانواده را از دست دادیم و زبانم از چنین رخداد تلخی قاصر است.»

 

سید مسعود شجاعی طباطبایی هنرمند کاریکاتوریست و گرافیست در این‌باره به رسانه‌ها گفت : «از این اتفاق همه ما متاثر هستیم. ایشان یک رئیس جمهور خدوم و خستگی‌ناپذیر بودند. شهید رئیسی تمام زندگی خود را وقف کار برای مردم محروم و مستضعف کرده بود و همیشه با فروتنی خاص خود نسبت به انجام امور عمل می‌کردند.»

برخی از هنرمندان نیز از بستر شبکه اجتماعی اینستاگرام برای ابراز این همدردی کمک گرفتند:

رضا مهدوی مدرس و نوازنده سنتور و دبیر سی و نهمین جشنواره موسیقی فجر نیز با انتشار پوستر «شهید جمهور» به این ضایعه واکنش نشان داد: «انا لله و اا الیه راجعون. بازگشت همه به سوی خداست.»

 

محمد معتمدی، خوانندۀ برجستۀ کشورمان نیز با تسلیت این حادثه در استوری صفحۀ اینستاگرام خود، و انتشار توصری از ایران سیاهپوش، در همان ساعات اولیه با مردم ایران همدردی کرد.

 

سیدمحسن حسینی خواننده آواز سنتی کشورمان نیز با انتشار تصویری از آیت الله رئیسی در سازمان ملل در صفحۀ اینستاگرامش نوشت: «کجا از مرگ هراس دارد آنکه به جاودانگی روح در جوار رحمت حق آگاه است؟»


به این فهرست بلندبالا می‌توان هنرمندانی چون احمد نجفی، داریوش ارجمند، جعفر دهقان، محمد فیلی، حامد سلطانی، آزیتا ترکاشوند، ستاره قطبی، محیا دهقانی، بهنوش بختیاری، ملیکا زارعی، نفیسه روشن، علیرام نورایی، حامد جلیلی، صابر شیخ‌رضایی، فرهاد بشارتی، احمد سمسارزاده، محسن افشانی، امیر دژکام، محمد عسگری، لیلی عاج، غلامرضا صنعتگر، محمد باشه آهنگر، شهرام شکوهی، امید جهان، بابک خواجه پاشا، فرزاد حسنی، حسن آخوندپور و مهران رجبی را افزود.

همچنین اداره‌کل روابط عمومی سازمان سینمایی نیز با انتشار اطلاعیه‌ای به امضای بیش از ۲۵۰ سینماگر با مردم سوگوار ایران همدردی کردند. متن اطلاعیه به شرح زیر است:

انالله و انا الیه راجعون

آیت‌الله ابراهیم رئیسی، سیاستمداری بود که خدمتگزاری مردم را فخر می‌دانست و به آن می‌بالید. در دوران کوتاه حضورش به عنوان رئیس جمهور، از خانواده سینما و فرهنگ، فاصله نگرفت و مشغله امور سیاسی مانع از آن نبود که صدای هنرمندان را نشنود. حادثه تلخ درگذشت شهادت‌گونه آیت‌الله رئیسی، پایان حضور او در آسمان سیاست و هنر ایران نیست، مردی که شبیه هیچ سیاستمداری نبود.

ما سینماگران ایران اسلامی در فقدان جبران‌ناپذیر این شخصیت وارسته که خدمات ماندگار و حمایت‌های با ارزش ایشان به هنر سینما جانی دوباره بخشید با امضای این بیانیه یاد و خاطره این خدمتگزار مردم و حامی فرهنگ و هنر را گرامی خواهیم داشت.

مسعود نقاش‌زاده، جواد شمقدری، محمدرضا ورزی، شهریار بحرانی، امیرحسین شریفی، احمد میرعلایی، حبیب والی نژاد، بهروز افخمی، رضا میرکریمی، جهانبخش سلطانی، سیدمحمود رضوی، هادی مقدم‌دوست، محمد عسگری، محسن شایانفر، ناصر شفق، مهدی جعفری، مجید زین‌العابدین، شفیع آقا محمدیان، حبیب الله بهمنی، سید مسعود اطیابی، سیدعلیرضا حسینی، حسین دارابی، فرهاد قائمیان، مهدی عظیمی میرآبادی، احمد نجفی، قربانعلی طاهرفر، یوسف جعفری، عباس نادران، حسین تراب نژاد، امیرعباس ربیعی، محمد ساسان، محسن یزدی، حمید قدیریان، حمید بهمنی، حامد یامین‌پور، هادی حاجتمند، محمدرضا شفاه، عبدالحسین بدرلو، محمد برادران، مجتبی فرآورده، حبیب ایل‌بیگی، غلامرضا فرجی، مهدی شامحمدی، مهدیه سادات‌محور، مجید مولایی، میکائیل دیانی، لیلی عاج، محمود بابایی، یوسف منصوری، محمدجواد موحد، مهدی مافی، محسن اسلام زاده، مریم پیرکاری، بابک خواجه‌پاشا، احسان ثقفی، جلیل سامان، مهدی نقویان، مصطفی رضوانی، حمیدرضا جعفریان، محدثه پیرهادی، محمدرضا شفیعی، وحید یامین پور، حسین حقیقی، محمدمهدی دادمان، محیا دهقانی، حامد سلطانی، آزیتا ترکاشوند، آزیتا موگویی، شهاب مرادی، المیرا شریف‌مقدم، ملیکا زارعی، پیمان طالبی، مجید اسماعیلی، روح الله سهرابی، قادر آشنا، محمدرضا فرجی، حسین طلابیگی،سعید الهی، ساسان فلاح فر، مسعود طاهری، محمدرضا صابری، محمد قاصداشرفی، سعیدی‌پور، میثم نورانی، هادی‌ اسماعیلی، مجید قربانی، مهدی آذرپندار، محمد حمیدی‌مقدم، هاشم میرزاخانی،مهدی کریمی، صالح دلدم، محمد صنعتی، داوود نوروزی ، هادی کریمخانی، عباس جهانبخش، حجت الله رئیسی، محرم زینال زاده، عبدالله باکیده، شهرام میراب‌اقدم، محسن یزدی، محمد امین نوروزی، مهدی انصاری، مجید رستگار، محسن آقایی، امین قدمی، هاشم مسعودی، محمد احسانی، حسین نژادموسی، مهدی محمودی، وحید فرجی، محمدرضا بورونی، مهدی دزفولی، سیدعباس ابراهیمی، مصطفی رضوانی، مصطفی شوقی، داود مرادیان، علی خسروی، مهدی مطهر، سلیم غفوری، حجت عدالت پناه، مرتضی شعبانی، حسین فریدون جاه، روح الله رفیعی، مجتبی حیدری، محسن شایانفر، بیژن همدرسی، رسول توکلی، نبی الله پیرهادی، اکبر سنگی، اصغر سمسارزاده، امیرهوشنگ تاجی، مصی رزاقی، مهدی عظیمی میرآبادی، علی میرعلایی، سجاد نوروزی، مجید کریمی، سعید الهی، نادره ترکمانی، جمال گلی، فاطمه باقری، منصور سهراب پور، سیدامیر سیدزاده، یاسر معاصر، روح الله شمقدری، مریم پیرکاری، ابراهیم اصغری، احمد احمدی، مهدی علمی نیا، عباس جهانبخش، فخرالدین مظفری، سیدناصر شعبانی، مسعود ردایی، رضا صادقی گنجه، سعید شرفی‌کیا، محمد نجفی زاده، مونا فلاح، علیرضا جلالی، مهدی اکبری، حسینعلی میری رامشه، محمدحسین عامری پویا، مقداد طرفه، قاسم فهیم‌خواه، پرویز فارسیجانی، رضا زارع، شهرام مهرآسا، مجتبی بهزادیان، محمد شکیبانیا، حسین همایونفر، سید محسن طباطبایی پور، مهناز مظاهری، مهدی خلجی، مهدی علمی نیا، احمد سعیدی، حمید بهمنی، سعید وزیری، احمد جان میرزایی، داود نجفی برزگر، ابوالفضل سروش مهر، حمید کوهپایی، حسین ارسلانی، حمیدرضا محمد علیخانی، احمدرضا بلیغ.

این گزارش ادامه دارد....


 
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط «میدان آزادی» منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد!

نکته دان
به این فهرست بلندبالا می‌توان هنرمندانی چون احمد نجفی، داریوش ارجمند، جعفر دهقان، محمد فیلی، حامد سلطانی، آزیتا ترکاشوند، ستاره قطبی، محیا دهقانی، بهنوش بختیاری، ملیکا زارعی، نفیسه روشن، علیرام نورایی، حامد جلیلی، صابر شیخ‌رضایی، فرهاد بشارتی، احمد سمسارزاده، محسن افشانی، امیر دژکام، محمد عسگری، لیلی عاج، غلامرضا صنعتگر، محمد باشه آهنگر، شهرام شکوهی، امید جهان، بابک خواجه پاشا، فرزاد حسنی، حسن آخوندپور و مهران رجبی را افزود.


مطالب مرتبط