دوشنبه 07 خرداد 1403 / خواندن: 2 دقیقه
«نه به هنرشویی»؛

استعفای «کن لوچ» و «مایک لی» دو کارگردان مهم انگلیسی در مخالفت با جشنواره اسرائیلی

کن لوچ و مایک لی، دو سینماگر بزرگ بریتانیایی که از حامیان سینما فینیکس لندن بودند، در اعتراض به برگزاری جشنواره‌ی اسرائیلی فیلم سِرت، این سینما را ترک و از مقام خود استعفا کردند.

4.67
استعفای  «کن لوچ» و «مایک لی» دو کارگردان مهم انگلیسی در مخالفت با جشنواره اسرائیلی

مجله میدان آزادی: بعد از حمله 7 اکتبر 2023 در فلسطین، بسیاری از هنرمندان سراسر جهان از موزیسین گرفته تا سینماگر از هر تریبونی برای ابراز مخالفت خود با اقدامات اسرائیل و پایان دادن جنگ در غزه بهره جستند. بعد از واکنش‌های متعدد هنرمندان در هفتاد و هفتمین دوره‌ی جشنواره‌ی کن به این موضوع، خبری بخوانید از جدیدترین مدل حمایت از مردم غزه به سبک سینماگران انگلیسی:

https://azadisq.com/LinkClick.aspx?fileticket=nYvdEB3DDwY%3d&portalid=0
مایک لی و کن لوچ در یک قاب

به گزارش مجله میدان آزادی به نقل از گاردین، کن لوچ و مایک لی، دو کارگردان بزرگ و صاحب‌سبک انگلیسی که از حامیان سینما فینیکس لندن بودند، در اعتراض به برگزاری جشنواره‌ی فیلم تحت حمایت دولت اسرائیل در محل این سینما، سینما فینیکس لندن را ترک و از مقام خود استعفا کردند.

این سینما که از قدیمی‌ترین سینماهای انگلستان است نمایش خصوصی مستند «سوپرنوا: کشتار در فستیوال موسیقی» را در جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم «سِرِت» گنجانده است. این مستند داستان حمله‌ی حماس به جشنواره‌ی موسیقی نوا در 7 اکتبر را روایت می‌کند.

گروه‌های همبستگی طرفدار فلسطین، کارکنان و مدیران سینما فینیکس، از مدیران و متولیان سالن خواسته‌اند تا نمایش فیلم‌های این جشنواره را به دلیل ارتباط جشنواره سرت با وزارت فرهنگ و سفارت اسرائیل، در انگلستان لغو کنند.

صبح 24 می-4 خرداد- این سینما که در شمال لندن واقع است با گرافیتی قرمز رنگی که رویش نوشته شده بود «به هنرشویی نه بگو» پوشانده شده بود.

لوچ و لی، هر دو به طور مستقل به گاردین تأیید دادند که از حمایت سینما فینیکس استعفا کردند.

این دو کارگردان در سال ۲۰۱۵ در کنار بیش از ۴۰ هنرمند و فیلمساز دیگر در نامه‌ای خواستار تحریم جشنواره‌ی «سرت» شده بودند و برای خشونت اسرائیل علیه مردم فلسطین این جشنواره را که توسط دولت اسرائیل و از طریق سفارت آن در لندن حمایت می‌شود، تحریم کرده بودند.

لوچ به گاردین گفت: «استعفای من به عنوان حامی سینما فینیکس نشان می‌دهد که من درباره‌ی تصمیم آن‌ها چه فکر می‌کنم: 'به سادگی غیر قابل قبول است.'»

معترضان خواستار تحریم این جشنواره به دلیل حمله‌ی نظامی اسرائیل به غزه هستند. شبکه Artists for Palestine UK  گفت که جشنواره‌ی سِرِت «بخشی از استراتژی گسترده‌تر هنرشویی» توسط دولت اسرائیل برای «سفید کردن و سرپوش گذاشتن بر جنایات خود علیه مردم فلسطین» است.

 

 
تصاویر پیوست

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط «میدان آزادی» منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد!

نکته دان
این سینما که از قدیمی‌ترین سینماهای بریتانیاست نمایش خصوصی «سوپرنوا: کشتار در فستیوال موسیقی» را در جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم «سِرت» گنجانده که درباره‌ی حمله حماس به جشنواره‌ی موسیقی نوا در ۷ اکتبر است. گروه‌های طرفدار فلسطین و همچنین کارکنان و مدیران سینما فینیکس، از مدیران و متولیان سالن خواستند تا نمایش این فیلم و خود جشنواره را به دلیل ارتباط آن با وزارت فرهنگ اسرائیل و سفارت اسرائیل در بریتانیا لغو کنند.

این دو کارگردان در سال ۲۰۱۵ در کنار بیش از ۴۰ هنرمند و فیلمساز دیگر در نامه‌ای خواستار تحریم جشنواره‌ی «سرت» شده بودند و برای خشونت اسرائیل علیه مردم فلسطین این جشنواره را که توسط دولت اسرائیل و از طریق سفارت آن در لندن حمایت می‌شود، تحریم کرده بودند.

مطالب مرتبط