شنبه 08 بهمن 1401 / خواندن: 3 دقیقه
پرونده پیراپدری | صفحه یکم

سرمقاله: «پیراپدری» ؛ پرونده‌ای درباره پدر و نقش پدری در عالم هنر

اگر مناسبت تقویمی «روز پدر» نباشد معلوم نیست کی یادمان بیفتد به پدر. به این آدمی که بیشتر روزها در حجم انبوه کارهای بیرونی غرق شده و گرچه شاید -در بیشتر مصادیقش- هرچه از مادیات و معنویات داشته را به پای خانواده ریخته و می‌ریزد اما انگار از متن آن دور است. از متن توجه رسانه‌ها هم

5
سرمقاله: «پیراپدری» ؛ پرونده‌ای درباره پدر و نقش پدری در عالم هنر

مجله میدان آزادی: سومین پرونده‌ی مجله میدان آزادی و اولین پرونده‌ی بهمن‌ماهش از امروز با عنوان «پیراپدری» آغاز می‌شود، جزئیات این پرونده را در سرمقاله‌ی آقای صدرالدین عالی‌نژاد بخوانید:

اگر مناسبت تقویمی «روز پدر» نباشد معلوم نیست کی یادمان بیفتد به پدر. به این آدمی که بیشتر روزها در حجم انبوه کارهای بیرونی غرق شده و گرچه شاید -در بیشتر مصادیقش- هرچه از مادیات و معنویات داشته را به پای خانواده ریخته و می‌ریزد اما انگار از متن آن دور است. از متن توجه رسانه‌ها هم! اینطور به نظر می‌آید که برای عالم مدرن و شلوغ‌کار امروز، این انسان مهجور چندان سوژه‌ی جذابی نیست. همین شد که ما در مجله میدان آزادی تصمیم گرفتیم همین فرصت مناسبت تکراری تقویمی را برای یکی از دو پرونده‌ی تازه‌ی‌مان در بهمن‌ماه مغتنم شمریم!

در «پیراپدری» می‌خواهیم پیرامون پدر و تصویرش در عالم هنر حرف بزنیم. چه تصویری که در آثار هنری روایت شده و چه تصویری که بیرون از اثر و مستقیما از سوی یک هنرمند درمورد پدر خودش ارائه شده. هفته‌ی دوم بهمن را برای این پرونده کنار گذاشته‌ایم. سعی داریم این یک هفته باقی‌مانده تا روز پدر هرروز چند مطلب خواندنی در مجله میدان آزادی منتشر کنیم: ارائه‌ی فهرست‌هایی از جالب‌ترین آثار هنری درباره‌ی پدر، کنکاشی درباره‌ی کاراکترهای محبوب پدر در سینما، روایت هنرمندان سرشناس از پدرهای خود و شاید شنیدن ترانه‌ای خاص و دلنشین درباره‌ی پدر، از جمله مطالبی‌ست که در پرونده‌ی پیراپدری برایتان تدارک دیده‌ایم.

امیدواریم با این پرونده‌ی جمع‌وجور بتوانیم گامی برداریم برای تماشای خلق‌وخوی رازآمیز، چهره‌ی پر چروک و دست‌های پینه‌بسته‌ی پدر، البته با عینک هنر!

صفحه‌ی اختصاصی پرونده‌ی پیراپدری
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط «میدان آزادی» منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد!

نکته دان
در «پیراپدری» می‌خواهیم پیرامون پدر و تصویرش در عالم هنر حرف بزنیم. چه تصویری که در آثار هنری روایت شده و چه تصویری که بیرون از اثر هنری و مستقیما از سوی خود هنرمند درمورد پدرش ارائه شده. هفته‌ی دوم بهمن را برای این پرونده کنار گذاشته‌ایم.


مطالب مرتبط