شنبه 28 بهمن 1402
پرونده پرواز بر فراز آشیانه‌ی سیمرغ | صفحه پنجاه و هفتم

ویدئو: نقد و بررسی فیلم «صبح اعدام»، ساخته «بهروز افخمی»

«صبح اعدام» تازه‌ترین فیلم سینمایی «بهروز افخمی» کارگردان سرشناس با فیلم‌نامه‌ای اقتباسی و مضمونی تاریخی و سیاسی است. بهروز افخمی در فیلم تازه خود سراغ اقتباس گزارش واقعی روزنامه کیهان قبل از انقلاب از ماجرای اعدام شهیدان طیب حاج‌رضایی و حاج اسماعیل رضایی رفته است

4
ویدئو: نقد و بررسی فیلم «صبح اعدام»، ساخته «بهروز افخمی»

مجله میدان آزادی: در قسمت تازه «قاب نقد فیلمِ میدان آزادی» و ستون «نقد و بررسی فیلم‌های جشنواره فجر 42» «مینو خانی» مدرس و منتقد سینما سراغ نقد فیلم سینمایی «صبح اعدام» رفته است.

«صبح اعدام» تازه‌ترین فیلم سینمایی «بهروز افخمی» کارگردان سرشناس با فیلم‌نامه‌ای اقتباسی و مضمونی تاریخی و سیاسی است. بهروز افخمی در فیلم تازه خود سراغ اقتباس گزارش واقعی روزنامه کیهان قبل از انقلاب از ماجرای اعدام شهیدان طیب حاج‌رضایی و حاج اسماعیل رضایی رفته است. این فیلم در جشنواره چهل‌ودوم فجر توانست دو سیمرغ بلورین «بهترین کارگردانی» و «بهترین بازیگر نقش مرد» را از آن خود کند. از جمله بازیگران این فیلم می‌توان به «مسعود شریف» در نقش شهید طیب حاج‌رضایی، «ارسطو خوش‌رزم» در نقش شهید حاج‌اسماعیل رضایی، «داود فتحعلی‌بیگی» در نقش قاضی عسکر، «پوریا منجزی» در نقش کلیددار طیب، «مهرداد نیکنام» در نقش تیمسار، «محسن آوری» در نقش سرهنگ دادستانی، «کاوه دارابی» در نقش خبرنگار کیهان و «فریبا آذرشب» اشاره کرد.

پنجاه و هفتمین صفحه پرونده‌ «پرواز بر فراز آشیانه سیمرغ» در قالب یک ویدئوی یازده‌دقیقه‌ای به نقد و بررسی این فیلم، اختصاص دارد. در بخش اول برنامه دکتر مینو خانی به بیان دیسکوگرافی و سابقه و اهمیت سینمایی بهروز افخمی پرداخته و در بخش دوم وارد نقد تخصصی فیلم «صبح اعدام» شده است. این ویدئو را در ادامه ببینید:
تصاویر پیوست

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط «میدان آزادی» منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد!

نکته دان
این فیلم در جشنواره چهل‌ودوم فجر توانست دو سیمرغ بلورین «بهترین کارگردانی» و «بهترین بازیگر نقش مرد» را از آن خود کند

از جمله بازیگران این فیلم می‌توان به «مسعود شریف» در نقش شهید طیب حاج‌رضایی، «ارسطو خوش‌رزم» در نقش شهید حاج‌اسماعیل رضایی، «داود فتحعلی‌بیگی» در نقش قاضی عسکر، «پوریا منجزی» در نقش کلیددار طیب، «مهرداد نیکنام» در نقش تیمسار، «محسن آوری» در نقش سرهنگ دادستانی، «کاوه دارابی» در نقش خبرنگار کیهان و «فریبا آذرشب» اشاره کرد.

مطالب مرتبط