پنجشنبه 14 تیر 1403
قاب خاطره مجله میدان آزادی | قسمت ششم

ویدئو: سکانس‌های خاطره‌انگیز نویسندگی و نویسندگان در سینما و تلویزیون

هزاران سال پیش در چنین روزی هوشنگ، پادشاه پیشدادی در جشن تیرگان، کاتبان را به رسمیت شناخت و آن‌ها را گرامی داشت و مردم به یاد ارجمندی قلم، جشن تیرگان را برگزار کردند و در تاریخ ایرانیان این جشن و این روز به نام قلم و صاحب‌قلم‌ها به یادگار ماند.

2.5
ویدئو: سکانس‌های خاطره‌انگیز نویسندگی و نویسندگان در سینما و تلویزیون

مجله میدان آزادی: به تقویم ادبی تابستان که نگاه کنید، هنوز به نیمه‌ی تیرماه نرسیده، در روز چهاردهم تیرِ تقویم‌ها، عکس یک قلم خودنمایی می‌کند. بله! چهاردهم تیر ماه روز قلم است. به همین بهانه بهانه تصمیم گرفتیم ششمین قاب خاطره را به مرور زیباترین و خاطره‌انگیزترین سکانس‌ها، شخصیت‌ها و دیالوگ‌های  نویسندگان و نویسندگی در سینما و تلویزیون ایران اختصاص دهیم. 

22 سال پیش، در سال 1381، اعضای خانه‌ی قلم ایران تصمیم گرفتند روزی را با نگاه به پیشینه‌ی تاریخی ایرانیان برای اهالی قلم نامگذاری کنند و لا‌به‌لای ورق‌های تقویم و در رصد ستارگان آسمان امروز را برگزیدند. هزاران سال پیش در چنین روزی هوشنگ، پادشاه پیشدادی در جشن تیرگان، کاتبان را به رسمیت شناخت و آن‌ها را گرامی داشت و مردم به یاد ارجمندی قلم، جشن تیرگان را برگزار کردند و در تاریخ ایرانیان این جشن و این روز به یادگار ماند. و چه روزی بهتر و اصیل‌تر از این روز برای اهالی قلم.

روز قلم روز همه نویسندگان، مترجمان، شاعران، ادیبان، پژوهشگران، منتقدان، روزنامه‌نگاران و دریک کلام همه‌ی کسانی است که به شرف قلم، نویسنده نام گرفتند که خداوند در کتابش به قلم و آنان که می‌نگارند قسم خورده است. مجله‌ی میدان آزادی این روز را به همه‌ی اهالی قلم تبریک می‌گوید. 

 
تصاویر پیوست

سهیلا آذری
14 تیر 1403

و قلم که امانت است در دست فرهیختگان
در دست کم‌انصاف‌ها
در دست ناسزاگویان و فحاشان
در دست تیره‌اندیشان
در دست عادلان
در دست هنرفهمان و‌...
قدردان امانت قلم باید بود

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط «میدان آزادی» منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد!

نکته دان
22 سال پیش، در سال 1381، اعضای خانه‌ی قلم ایران تصمیم گرفتند روزی را با نگاه به پیشینه‌ی تاریخی ایرانیان برای اهالی قلم نامگذاری کنند و لا‌به‌لای ورق‌های تقویم و در رصد ستارگان آسمان امروز، چهاردهم تیر ماه، را برگزیدند.


مطالب مرتبط