شنبه 24 تیر 1402 / خواندن: 6 دقیقه
«چطور زندگی می‌کنی؟» پس از اکران ملی در ژاپن نام جدیدی پیدا کرد:

«پسر و حواصیل» جدیدترین انیمیشن میازاکی منتشر شد

آخرین انیمه‌ی میازاکی با نام بین‌المللی «پسر و حواصیل» یا «پسر و ماهیخوار» و با نام ژاپنی «چطور زندگی می‌کنی؟» دیروز جمعه 23 تیر برابر با 14 جولای 2023، طبق تاریخ اعلام شده، در ژاپن اکران شد.

5
«پسر و حواصیل» جدیدترین انیمیشن میازاکی منتشر شد

مجله میدان آزادی: پس از سال‌ها انتظار، جدیدترین انیمیشن هایائو میازاکی، «چطور زندگی می‌کنی؟» در ژاپن به نمایش گذاشته شد. گزارش اختصاصی سرویس خبر مجله میدان آزادی، درباره‌ی اکران و حواشی این اثر را در ژاپن، در ادامه بخوانید:

تغییرنام «چطور زندگی می‌کنی؟» به «پسر و حواصیل»«پسر و مرغ ماهیخوار»

آخرین انیمه‌ی میازاکی با نام بین‌المللی «پسر و حواصیل» یا «پسر و ماهیخوار» و با نام ژاپنی «چطور زندگی می‌کنی؟» دیروز جمعه 23 تیر برابر با 14 جولای 2023، طبق تاریخ اعلام  شده، در ژاپن اکران شد.

«?How Do You Live» عنوان انگلیسی غیررسمی فیلم، در طول مرحله‌ی تولید آن بوده است و با همین نام در ژاپن اکران شد، اما «The Boy and the Heron» اکنون عنوان رسمی بین‌المللی آخرین اثر میازاکی است.

فروش آخرین انیمیشن میازاکی در ژاپن

صبح روز جمعه 23 تیر، طرفداران کارگردان مشهور «هایائو میازاکی» در مقابل سینماهای ژاپن به صف شدند تا اولین نفراتی باشند که اولین فیلم بلند میازاکی را بعد از ده سال می‌بینند و هیچ ذهنیتی نداشتند که چه چیزی در انتظارشان است.

این شیوه‌ی تبلیغاتی خاص استودیو جیبیلی بود تا مخاطبان، بدون هیچ پیش‌داوری‌ایی، همچون انیمیشن‌های دوران کودکی که هیچ چیزی جز یک پوستر وجود نداشت، در حالت کنج‌کاوی به دیدن این فیلم بنشینند و این شیوه‌ی تبلیغاتی موثر افتاد.

«پسر و حواصیل» پخش گسترده‌ای در ژاپن داشته است و علاوه بر سینماهای معمولی، در سینماهای IMAX ،Dolby Cinema Dolby Atmos و DTS:X نمایش داده می‌شود.

فروش این فیلم از جمعه تا یکشنبه ۱۳.۲ میلیون دلار (۱.۸۳ میلیارد ین) بود که فیلم را به بزرگترین افتتاحیه در تاریخ استودیو جیبلی بدل کرد و در سیستم آیمکس هم در ۴۴ صفحه نمایش به فروش ۱.۷ میلیون دلاری رسید و رکورد ۳ روزه جدیدی را برای این اپراتور در ژاپن به ثبت رساند.

پیش از اکران این فیلم، بسیاری تصور می‌کردند این اثر براساس رمان «جنزابورو یوشینو» که در سال  1937 در ژاپن منتشر شد ساخته شده است، اما بعدها مدیر استودیو جیبیلی اعلام کرد، آخرین اثر میازاکی یک فیلمنامه‌ی دست اول است که داستان اصلی به نویسندگی و کارگردانی میازاکی است و تنها نام اثر از رمان یوشینو وام گرفته شده و میازاکی عاشق عنوان کتاب شده است نه محتوای آن.

https://azadisq.com/Portals/0/images/content/1401/%D8%A7%DA%A9%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D9%86%DB%8C%D9%85%DB%8C%D8%B4%D9%86-%D9%85%DB%8C%D8%A7%D8%B2%D8%A7%DA%A9%DB%8C-%D9%BE%D8%B3%D8%B1-%D9%88-%D8%AD%D9%88%D8%A7%D8%B5%DB%8C%D9%84.JPG?ver=mWnZmtt_VUvKWj1DnjVoPg%3d%3d


با اکران این انیمه، نام وام گرفته شده از کتاب یوشینو هم تغییر کرد و دیگر با یک اثر منحصربه فرد که همه چیزش از اندیشه، جهان‌بینی و دستان میازاکی تراویده است، روبه‌رو خواهیم بود.

خلاصه‌ی داستان «پسر و حواصیل»

استودیو جیبیلی همچنان و حتی بعد از اکران در ژاپن، بر اساس شیوه‌ی تبلیغاتی انحصاری خودش یعنی «رازداری»، هیچ تریلری از آخرین اثر میازاکی منتشر نکرده است.

ریویونویس‌های ژاپنی نیز به شدت از لو نرفتن (اسپویل) داستان حفاظت می‌کنند اما بر اساس آخرین خبرهایی که تا امروز منتشر شده است، فیلم با تصویری امپرسیونیستی از بمباران توکیو در طول جنگ جهانی دوم آغاز می‌شود و قهرمان داستان، ماساتو، در حال فرار از خانه‌اش است. مادرش در آتش‌سوزی از دست می‌رود و پدرش که در یک کارخانه تولید هواپیماهای جنگی کار می‌کند با خواهر کوچکتر همسر مرحومش ازدواج و خانواده را به یک خانه‌ی سنتی بزرگ در حومه‌ی شهر منتقل می‌کند. ماساتو که مملو از غم و اندوه و اضطراب از شرایط جدیدش است، با اکراه به شناخت پیرامون خود می‌رود. او با یک مرغ‌ماهی‌خوار بداخلاق آشنا می‌شود و در تعقیب او وارد دنیایی موازی از فانتزی‌های سرگیجه‌آور و فلسفی می‌شود.

ماساتو در سفری برای رشد معنوی و کشف معنای زندگی با کمک عموی گمشده‌اش که توصیه‌هایش از یک مجله به او ابلاغ می‌شود، با حواصیل سخنگو همراه و در سفری وهم‌آلود وارد جنگلی عجیب می‌شود.

https://azadisq.com/Portals/0/images/content/1401/%D9%BE%D9%88%D8%B3%D8%AA%D8%B1-%D9%BE%D8%B3%D8%B1%20%D9%88%20%D8%AD%D9%88%D8%A7%D8%B5%DB%8C%D9%84.jpeg?ver=5MhIm_cz1XzSVBWV5KoucA%3d%3d

«پسر و حواصیل»، ماجراجویی به سبک میازاکی

اولین تماشاچیان این اثر می‌گویند همانطور که از میازاکی انتظار می‌رفت، جهان این انیمه و حرکات آن زنده است و حالات چهره‌‌ی شخصیت‌ها که ترکیبی از زیبایی و وهم‌ هستند، شگفت‌انگیز است و برخلاف دیگر آثار فانتزی، این اثری است که به شما امکان می‌دهد «فانتزی-اکشن-ماجراجویی» را به سبک میازاکی تجربه کنید.

عده‌ای نیز این انیمه را «ترکیبی دیوانه‌کننده از تمام فیلم‌های گیبلی که قبلاً دیده‌اید» و «نقطه اوج» انیمیشن میازاکی توصیف کردند.

https://azadisq.com/Portals/0/images/content/1401/%D9%85%DB%8C%D8%A7%D8%B2%D8%A7%DA%A9%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%AF-%D8%A7%D9%86%DB%8C%D9%85%DB%8C%D8%B4%D9%86-%DA%98%D8%A2%D9%BE%D9%86.JPG?ver=MmpjBnBxL3YpHErRMghjhQ%3d%3d

آخرین اثر میازاکی به اسکار می‌رسد؟

کمپانی جی‌کیدز (Gkids) نیز، حقوق آخرین انیمیشن ژاپنی میازاکی را در آمریکای شمالی به دست آورده است و آن را با عنوان «پسر و حواصیل» آخر امسال در آمریکای شمالی اکران خواهد کرد.

اکران در اواخر سال 2023 در آمریکای شمالی، گمانه‌زنی‌ها برای حضور آخرین اثر میازاکی در اسکار را تقویت خواهد کرد.

https://azadisq.com/Portals/0/images/content/1401/%D9%85%DB%8C%D8%A7%D8%B2%D8%A7%DA%A9%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%AF%D9%87-%D8%A7%D8%B3%DA%A9%D8%A7%D8%B1.jpg?ver=NIsjQmGytp07bldkDy4CeA%3d%3d


بر اساس آخرین خبرها، انیمیشن «پسر و ماهیخوار»، چهل‎‌‌وهشتمین دوره‌ی جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم تورنتو را افتتاح می‌کند و هفتم سپتامبر اکران می‌شود.

جشنواره فیلم تورنتو در ادوار گذشته، چندین فیلم از استودیو جیبلی را که میازاکی هم از بنیان‌گذاران آن است، روی پرده برده است. «لاک‌پشت قرمز» در سال ۲۰۱۶ و «شهر اشباح» در سال ۲۰۰۲ از جمله‌ی این فیلم‌هاست؛ اما این نخستین بار است که یک فیلم ژاپنی و اساسا یک انیمیشن به عنوان فیلم افتتاحیه این جشنواره انتخاب می‌شود.

دانلود انیمیشن «پسر و ماهیخوار» میازاکی در ایران!

همچنان‌که جشنواره‌های جهانی، از اسکار گرفته تا تورنتو می‌خواهند با اکران این انیمیشن، گوی سبقت را از دیگران بربایند، برخی سایت‌های ایرانی نیز با کلیدواژه‌ی «دانلود انیمیشن پسر و ماهیخوار» یا «دانلود آخرین ساخته‌ی میازاکی» رتبه‌ی خود را در گوگل بالا برده‌اند، درحالی‌که حتی نسخه‌ی بی‌کیفیت فیلم هنوز به ایران نرسیده است و برخی نیز اینچنین ماهی خود را از دریای میازاکی می‌گیرند.

پیش از این مجله میدان آزادی، در گزارش «همه چیز درباره «چطور زندگی می‌کنی؟»، جدیدترین انیمیشن هایائو میازاکی» به جزئیات منتشرشده‌ درباره‌ این اثر پرداخته است.

 


مطالب مرتبط:

1. نقد و نظری به انیمیشن «پسر و حواصیل» ساخته «هایائو میازاکی»

2. نگاهی به مفاهیم انیمیشن برگزیده اسکار 2024 : «پسر و حواصیل» اثر «میازاکی»
تصاویر پیوست

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط «میدان آزادی» منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد!

نکته دان
کمپانی جی‌کیدز (Gkids) نیز، حقوق آخرین انیمیشن ژاپنی میازاکی را در آمریکای شمالی به دست آورده است و آن را با عنوان «پسر و حواصیل» آخر امسال در آمریکای شمالی اکران خواهد کرد. اکران در اواخر سال 2023 در آمریکای شمالی، گمانه‌زنی‌ها برای حضور آخرین اثر میازاکی در اسکار را تقویت خواهد کرد.


مطالب مرتبط