شنبه 22 اردیبهشت 1403 / خواندن: 9 دقیقه
پرونده اردیبهشت کاغذی | صفحه بیست و ششم

فهرست: ده رمان برتر از بهترین رمان‌های فانتزی ، برای خرید از نمایشگاه کتاب تهران

جادو بزرگ‌ترین استعاره است و ادبیات فانتزی که با مشخصه‌ی موجودات و سیستم جادویی شناخته می‌شود، استعاری‌ترین داستان. بر هیچ اهل رمانی پوشیده نیست که نسل‌های جدید کتابخوان، ژانر فانتزی را به یکی از مهمترین و پرطرفدارترین گونه‌های داستان تبدیل کرده‌اند. با این حساب در این مطلب شما را میهمان می‌کنیم به فهرستی ده تایی از بهترین رمان‌های فانتزی.

5
فهرست: ده رمان برتر از بهترین رمان‌های فانتزی ، برای خرید از نمایشگاه کتاب تهران

مجله میدان آزادی: بر هیچ اهل کتابی پوشیده نیست که نسل‌های جدید کتابخوان، ژانر فانتزی را به یکی از مهمترین و پرطرفدارترین گونه‌های رمان تبدیل کرده‌اند. با این حساب اگر در ستون «کتاب‌های پیشنهادی برای خرید از نمایشگاه کتاب» این گونه‌ی پرطرفدار را قرار نمی‌دادیم، فهرست‌های پیشنهادی پرونده «اردیبهشت کاغذی» حتما چیزی کم داشت. در بیست و ششمین صفحه از پرونده اردیبهشت کاغذی شما را میهمان می‌کنیم به فهرستی ده تایی از بهترین رمان‌های فانتزی به انتخاب و قلم خانم «نیلوفر احمدی». این فهرست را در ادامه بخوانید:

به گفته‌ی اورسولا لگویین، نویسنده‌ی مشهور ژانر علمی‌تخیلی، «همه‌ی داستان‌ها استعاره‌اند». جادو بزرگ‌ترین استعاره است و ادبیات فانتزی که با مشخصه‌ی موجودات و سیستم جادویی شناخته می‌شود، استعاری‌ترین داستان.
پانزده داستانی که در فهرست پایین آمده‌اند، با ایده، سبک و مخاطبان متفاوت، عناوینی مناسب برای عبور از دروازه‌ی استعاری‌ترین ژانر ادبی‌اند.

 

1. پیرانزی، اثر سوزانا کلارک

داستان از راوی بی‌نامی شروع می‌شود که تلاش می‌کند دنیای اطرافش را بشناسد. پیرانزی تلاش می‌کند ستون‌ها، مجسمه‌ها و تالارهای تودرتویی را که در آن زندگی می‌کند، با جزئیات نسخه‌برداری کند. اما گذشته‌ای که فراموش کرده به‌زودی باز خواهد گشت؛ و حقایق در هیچ دفترچه‌ای ثبت نشده‌اند. 
این کتاب را که پریسا موسوی ترجمه کرده، در نشر میلکان منتشر شده است.

 

2. پرستیژ، اثر کریستوفر پریست

تماس مشکوکی با اندرو، خبرنگار جوان کرونیکل گرفته می‌شود. از او می‌خواهند برای بررسی و تهیه‌ی گزارش به روستایی در حوالی زادگاهش برود. برگشتن به روستا پرده از رمز و رازهای قدیمی برمی‌دارد. اسنادی مربوط به صد سال پیش بازخوانی می‌شوند؛ درباره‌ی دستگاه ساخته‌ی تسلا که زندگی و مرگ به ارمغان آورده و دو شعبده‌باز رقیب که سرنوشت مبهم‌شان زندگی نسل‌های بعد را تحت تأثیر قرار داده. 
این کتاب را با ترجمه‌ی گیتا گرگانی از نشر نیماژ تهیه کنید. 

3. گودال‌ها، اثر لوییس سکر

استنلی یلنیتس نوجوان را به گناه ناکرده به بیابانی در تگزاس فرستاده‌اند؛ به کمپ گرین لیک که برای بزهکاران زیر سن قانونی طراحی شده است. اما قاضی و مسئولان دادگاه خبر نداشتند مدیر کمپ، بچه‌ها را مجبور به کندن گودال می‌کند. آیا استنلی می‌تواند در شرایط سخت دوام بیاورد، از راز گودال‌ها سردرآورد، و مهم‌تر از همه... آیا می‌تواند این بار بر بخت بد خود غلبه کند؟ 
مترجم این کتاب فرزاد فربد و ناشرش انتشارات پریان است. 

4. پانزده زندگی اول هری آگوست، اثر کلر نورس

هری آگوست بارها زندگی می‌کند و می‌میرد. هر بار به‌ناچار دوباره همان زندگی قبل را تکرار می‌کند، اما فراموش نمی‌کند در چرخه‌های قبلی بر او چه گذشته است. افراد زیادی مانند هری زندگی چرخه‌وار دارند اما بین آن‌ها فقط یک نفر برای سرنوشت بشر خطرآفرین است. حالا پیغامی از نسل‌هایی که هزاران سال در زمان جلوترند به عقب رسیده: دنیا به آخر می‌رسد اما سریع‌تر از قبل. هری آگوست چگونه می‌تواند جلوی نابودی دنیا را بگیرد؟ 
این کتاب را نشر هیرمند با ترجمه‌ی مهرآیین اخوت منتشر کرده است. 

 

5. مجموعه‌ی گذرگاه، اثر جاستین کرونین

آخرین پروژه‌ی سری ارتش آمریکا، طولانی کردن عمر انسان است؛ اما به‌جای عمر طولانی دستاورد دیگری حاصل شده: موجودات خطرناکی با قدرت بسیار زیاد که بدون درک و دلیل انسان‌ها را می‌کشند. تنها یک نفر از آزمایش جان سالم به در می‌برد؛ دختری از ناکجا، کسی که هزار سال عمر کرد. اما با وجود مرگ‌ومیر و افزایش تعداد این موجودات عجیب‌الخلقه چه سرنوشتی در انتظار دخترک و بقیه‌ی انسان‌هاست؟ 
این مجموعه را که محمد جوادی ترجمه کرده، از نشر تندیس می‌توان تهیه کرد. 

 

6. سیرک شبانه، اثر ارین مورگنشترن

سیرک بی‌خبر از راه می‌رسد. همه می‌پرسند چرا فقط شب‌ها دروازه‌های سیرک باز می‌شود؟ اما با وجود زمان‌بندی نامناسب باز هم مشتاق‌اند به تماشای سیرک بروند. تماشاچیان نمی‌دانند سیرک فقط برای سرگرمی نیست؛ میدان نبرد دو شعبده‌باز است، جادوگرانی که ناچارند تا پای جان با هم رقابت کنند. 
«سیرک شبانه» را با ترجمه‌ی محمدرضا شفاهی از نشر میلکان تهیه کنید. 

 

7. رویای تب‌آلود، اثر جورج مارتین

کاپیتان ابنر مارش همیشه آرزو داشت سریع‌ترین کشتی را در رود می‌سی‌سی‌پی هدایت کند. حالا با وجود سرمایه‌گذاری جذاب و مرموز، کشتی رویای تب‌آلود را به دست آورده، اما این رویا کم‌کم به کابوسی بازگشت‌ناپذیر تبدیل می‌شود. کدام یک از مسافران شب‌ها در کشتی پرسه می‌زنند و چرا ابنر مارش با وجود آن‌ها احساس امنیت نمی‌کند؟ 
این کتاب را میلاد فشتمی ترجمه و انتشارات بهنام منتشر کرده است. 

 

8. مجموعه‌ی نخستین قانون، اثر جو ابر کرومبی

جنگجویی شکست‌خورده، جادوگری احمق و شوالیه‌ای جوان و بی‌عرضه با هم همسفر می‌شوند تا شیء‌ای باستانی را پیدا و از جنگ بین ملت‌ها جلوگیری کنند اما هیچ چیز آن‌طور که به نظر می‌رسد نیست و هرکس رازها و گذشته‌ی تاریک خود را دارد. 
این مجموعه را می‌توانید با ترجمه‌ی سعید سیمرغ از نشر تندیس تهیه کنید. 

9. مجموعه‌ی سایه‌های جادو، اثر ویکتوریا شواب

چهار دنیای موازی مثل چهار لایه کاغذ روی هم قرار گرفته‌اند. کِل تنها کسی است که می‌تواند از لندن دروازه‌ای بین این دنیاها باز کند. اما قدرتی شوم و سیاه در تلاش برای از بین بردن دنیاهاست. و کِل برای نجات دنیایی که می‌شناسد، جز دختری جیب‌بر یار و یاوری ندارد.
مریم رفیعی ترجمه‌‌ی این مجموعه را بر عهده داشته و نشر بهنام آن را منتشر کرده است.

 

10. خوشبختانه شیر، اثر نیل گیمن

پدر از خانه بیرون رفته تا شیر بخرد اما آدم‌فضایی‌ها او را داخل سفینه‌شان کشانده‌اند. پدر فرار می‌کند اما در زمان گم می‌شود و با دزدان دریایی، بومیان آدم‌خوار و خون‌آشام‌های کم‌هوش مبارزه می‌کند. آیا دایناسوری دانشمند می‌تواند ماشین زمان را تکمیل کند و پدر را به خانه برگرداند؟ 
می‌توانید «خوشبختانه شیر» را با ترجمه‌ی پرناز نیری از نشر افق تهیه کنید. 
تصاویر پیوست

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط «میدان آزادی» منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد!

نکته دان
به گفته‌ی اورسولا لگویین، نویسنده‌ی مشهور ژانر علمی‌تخیلی، «همه‌ی داستان‌ها استعاره‌اند». جادو بزرگ‌ترین استعاره است و ادبیات فانتزی که با مشخصه‌ی موجودات و سیستم جادویی شناخته می‌شود، استعاری‌ترین داستان.


مطالب مرتبط