پنجشنبه 30 فروردین 1403 / خواندن: 5 دقیقه
در یک اقدام بی‌سابقه،

نخل طلای افتخاری کن به استودیو جیبیلی اهدا شد

استودیو جیبیلی پس از افتخارآفرینی در اسکار 2024، این‌بار جشنواره‌ی فیلم کن از اعطای جایزه نخل طلای افتخاری هفتاد و هفتمین دوره‌ی خود به استودیو انیمیشن‌سازی جیبلی ژاپن خبر داد.

نخل طلای افتخاری کن به استودیو جیبیلی اهدا شد

مجله میدان آزادی، از زمان انتشار آخرین ساخته‌ی هایائو میازاکی، «پسر و ماهیخوار»، تقریبا جشنواره‌ یا جایزه‌ی سینمایی نیست که در آن خبری از میازاکی، آخرین ساخته‌اش یا استودیوی ژاپنی جیبیلی که او از موسسانش است، مطرح نباشد. در جشنواره‌ی کن 2023، تی‌یر فرمو، مدیر جشنواره‌ی کن، تمام تلاشش را کرد تا افتتاحیه‌ی این جشنواره ا با آخرین اثر میاازاکی و استودیو جیبیلی پررونق‌تر کند و گوی سبقت را از دیگر رقبایش برای نمایش آخرین ساخته‌ی پیرمرد، برباید اما میازاکی نپذیرفت. استودیو جیبیلی پس از گرفتن جایزه‌ی ‌اسکار بهترین انیمیشن بلند در اسکار 2024، جدیدترین خبر از این استودیوی ژاپنی در جشنواره فیلم کن روی خواهد داد. جزئیات این خبر را در ادامه بخوانید:

به گزارش مجله میدان آزادی، این نخستین‌بار خواهد بود که جایزه‌ی نخل طلای افتخاری کن به یک استودیوی فیلمسازی اعطا می‌شود و پیش از این، این جایزه تنها به افراد داده می‌شد.

استودیو جیبیلی (Ghibli) در سال ۱۹۸۵ توسط هایائو میازاکی، انیماتور نامدار و برنده‌ی اسکار ژاپنی و با همکاری ایسائو تاکاهاتا و توشیو سوزوکی بنیان نهاده شد. 

از  آثار درخشان این استودیو می‌توان به انیمه‌های زیر اشاره کرد:
«لاپوتا، قلعه‌ای در آسمان» اثر هایائو میازاکی (۱۹۸۶)،
«همسایه من توتورو» اثر هایائو میازاکی ( ۱۹۸۸)، 
«مدفن کرم‌های شب‌تاب» اثر ایسائو تاکاهاتا (۱۹۸۸)، 
«سرویس تحویل کی کی» اثر هایائو میازاکی (۱۹۸۹)، 
«همین دیروز» اثر ایسائو تاکاهاتا (۱۹۹۱)، 
«پورکو روسو» اثر هایائو میازاکی (۱۹۸۲)، 
«پوم‌ پوکو» اثر ایسائو تاکاهاتا (۱۹۹۴)، 
«شاهزاده‌ی مونونوکه» اثر هایائو میازاکی (۱۹۹۷)، 
«یاماداها، همسایه‌های من» اثر ایسائو تاکاهاتا (۱۹۹۹)، 
«شهر اشباح» اثر هایائو میازاکی (۲۰۰۱)، 
«قلعه‌ی متحرک هاول» اثر هایائو میازاکی (۲۰۰۴)، 
«پونیو» اثر هایائو میازاکی (۲۰۰۸)، 
«باد بر می خیزد» اثر هایائو میازاکی (۲۰۱۳)، 
«افسانه‌ی شاهزاده کاگویا» اثر ایسائو تاکاهاتا (۲۰۱۳)، 
«لاک‌پشت دریایی سرخ» اثر میشائیل دودوک دو ویت (۲۰۱۶) و 
«پسر و مرغ ماهیخوار» اثر هایائو میازاکی (۲۰۲۳).

توشیو سوزوکی، هم‌موسس استودیو جیبلی، درباره‌ی دریافت این جایزه گفت: «واقعا باعث افتخار و خوشحالی است که استودیو این جایزه را دریافت کرده است. از صمیم قلبم می‌خواهم از جشنواره‌ی فیلم کن تشکر کنم. چهل سال پیش، هایائو میازاکی، ایسائو تاکاهاتا و من استودیو جیبلی را با آرزوی ارائه‌ی انیمیشن با کیفیت و سطح بالا به کودکان و بزرگسالان همه‌ی سنین بنیان نهادیم. امروز، فیلم‌های ما توسط افرادی از سراسر جهان تماشا می‌شوند، و بسیاری از بازدیدکنندگان به موزه‌ی جیبلی، میتاکا و پارک جیبلی می‌آیند تا جهان‌ِ فیلم‌های ما را به صورت شخصی تجربه کنند. واقعا مسیر طولانی‌ای را طی کرده‌ایم تا استودیو جیبلی به چنین سازمان بزرگی تبدیل شود. اگرچه میازاکی و من به شدت پیر شده‌ایم، اما مطمئن هستم که استودیو جیبلی با استراتژی افرادی که روح شرکت را ادامه می‌دهند، به چالش‌های جدید پاسخ خواهد داد. برایم بزرگ‌ترین خوشحالی است که مشتاقانه منتظر کارهای آینده هستید».

انیمیشن «پسر و مرغ ماهیخوار»، آخرین ساخته‌ی هایائو میازاکی، جایزه‌ی اسکار بهترین انیمیشن بلند سال 2024 را به خود اختصاص داد.

علاوه بر استودیو جیبیلی، پیش از این جورج لوکاس به عنوان دیگر دریافت کننده‌ی جایزه نخل طلای افتخاری امسال جشنواره کن معرفی شده بود.  نخل طلای افتخاری کن، در ادوار گذشته‌ی این جشنواره، در دست هنرمندانی چون آلن دلون، جودی فاستر، تام کروز، فارست ویتاکر و مایکل داگلاس جای گرفته بود.

هفتاد و هفتمین جشنواره‌ی فیلم کن از ۱۴ تا ۲۵ می ۲۰۲۴، برابر با ۲۵ اردیبهشت ‌تا ۵ خرداد، برگزار می‌شود و گرتا گرویگ، کارگردان آمریکایی، ریاست هیات داوران را بر عهده دارد.
 
تصاویر پیوست

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط «میدان آزادی» منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد!

نکته دان
استودیو جیبیلی (Ghibli) در سال ۱۹۸۵ توسط هایائو میازاکی انیماتور نامدار و برنده‌ی اسکار ژاپنی و با همکاری ایسائو تاکاهاتا و توشیو سوزوکی بنیان نهاده شد.

علاوه بر استودیو جیبیلی، پیش از این جورج لوکاس به عنوان دیگر دریافت کننده‌ی جایزه نخل طلای افتخاری امسال جشنواره کن معرفی شده بود. نخل طلای افتخاری کن، در ادوار گذشته‌ی این جشنواره، در دست هنرمندانی چون آلن دلون، جودی فاستر، تام کروز، فارست ویتاکر و مایکل داگلاس جای گرفته بود.

مطالب مرتبط